Ayvalık Sarımsaklı

Sarımsaklı, Ayvalık merkezine 5 km uzaklıkta yer alan oteller bölgesidir. Ayvalık merkezinden 15-20 dakikada bir kalkan Sarımsaklı otobüsleriyle kolay bir ulaşıma sahiptir. Küçük ve şirin plajları ile dünyada da önemli bir yere sahip olan Sarımsaklı plajları mavi bayrağa sahip.

Sarımsaklı plajları

Berrak denizi ve incecik kumları ile Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olan Sarımsaklı plajları, 13 kilometre uzunluğa sahip. Halka açık plajlarda denize girebileceğiniz gibi, daha sakin ve gözden uzak yerler arıyorsanız özel plajları tercih edebilirsiniz.

Sarımsaklı’da neler yapabilirsiniz?

Mavi bayrağa sahip plajların tadını çıkardıktan sonra, Şeytan Sofrası’nda muhteşem manzara eşliğinde gün batımını izleyebilirsiniz. Çamlı mevkisinde uzun doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Küçükköy beldesindeki Ayiu Athanasiu Kilisesi ve Küçükköy Camisi dışında ilginç şekillere sahip Gelin Kaya ve Deliklitaş’ı gezebilirsiniz. Gündüz güneşin ve denizin tadını çıkardıktan sonra, geceleri ise burada bulunan gece kulüpleri ve barlarda dilediğinizce eğlenebilirsiniz. Ayrıca tekne turlarına merakınız var ise Sarımsaklı’da birçok alternatif ile bu isteğinizi giderebilirsiniz.

Sarımsaklı’da neler yiyebilirsiniz?

Peynirle yapılan değişik bir turşu çeşidi olan saka, bölgeye özgü irmik, peynir ve şekerden yapılan höşmerim tatlısı, papalina balığı ve Ayvalık tostunu mutlaka denemelisiniz. Ayrıca zeytinyağı ve bademli yeşil zeytini tattıktan sonra mutlaka biraz da evinize götürmek için satın almalısınız. Denize kıyısı olmasından dolayı deniz ürünleri ile yapılan mezeleri ve zeytinyağlı yemekleri mutlaka tatmalısınız.