Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Doğal ve kültürel güzellikleriyle ünlü bir turizm noktası haline gelmiş Ayvalık, keyifli zaman geçirebileceğiniz birçok alternatif içeriyor. Başta Şeytan Sofrası olarak adlandırılan bölge dışında çeşitli doğal güzellikler içeren ilçe, eski Rum evleri gibi tarihi güzelliklerle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

Doğal güzellikler

Ayvalık adaları birbirinden farklı irili ufaklı tam 22 adadan oluşuyor. Ancak yerleşim için uygun olan tek ada Cunda yani Alibey adası. Ege bölgesindeki en büyük 4. ada olan Cunda, Rum ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi yapıları ve Girit mutfağının lezzetlerini ziyaretçilerine sunması ile oldukça dikkat çekiyor.

Şeytan sofrası tüm Ayvalık adalarını görebileceğiniz ve üzerinde şeytanın ayak izine benzetilen bir lav birikintisinin bulunduğu alan. Eşsiz bir gün batımı manzarası izlemek istiyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız.

Sarımsaklı plajları kilometrelerce uzunluğunda mavi bayrağa sahip, ziyaretçiler tarafından denize girmek için çok tercih edilen mekânlardan birisi. Bunu dışında denize girmek için Armutçuk, Altınova ve Duba Mevkilerini tercih edebilirsiniz.

Kültürel güzellikler

Rum ve Osmanlı kültürlerinin iç içe geçtiği Ayvalık’ta cami ve kiliseleri yan yana görebilirsiniz. Taksiyarhis Kilisesi, Aya Nikola Kilisesi, Ayazma Kilisesi, Leka Manastırı, Ayışığı Manastırı ve Agia Paraskevi Manastırı’nı gezdikten sonra, Osmanlı zamanından kalma Saatli Camii, Çınarlı Camii ve Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan Hamidiye Camii’ni gezebilirsiniz. 
Cunda adasında bulunan eskiden Agios Yannis adıyla anılan ve daha sonra restore edilerek bir kütüphane haline dönüştürülen Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.