Ayvalık’ta Neler Yapılır?

Masmavi denizi ve tertemiz havası ile Ege denizi kıyısında bulunan Ayvalık, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi. Midilli adasının tam karşısında kurulmuş ilçe, Balıkesir ilinin Ege bölgesinde kalıyor. Zeytin ağaçları ve çam ormanları bakımından oldukça zengin bir ilçe ve Ayvalık Adaları verilen takımadalara sahip.

Şeytan sofrasında gün batımını izleyin

Ayvalık ile özdeşleşmiş olan Şeytan Sofrası tepesi, bu adını tepede bulunan ve şeytanın ayak izine benzetilen bir çukurdan alıyor. Bu tepeden tüm Ayvalık’ı görebilir ve muhteşem gün batımını izleyebilirsiniz. 

Ayvalık takımadalarının etrafında dalış yapın

Ayvalık bölgesinde bulunan birbirinden farklı büyüklükteki adaların çevresinde dalış yapabilir, Ayvalık’ın sahip olduğu yer üstündeki güzelliklerden başka, denizin altındaki muhteşem atmosfere de şahit olabilirsiniz. Daha önce hiç dalış yapmayı denemediyseniz, burada sizin için özel kurslar da bulunuyor.

Sarımsaklı plajında denize girin

Ayvalık’ın Küçükköy beldesinde bulunan 12 km uzunluğundaki plajlarda denize girebilir, gün boyu güneşlenebilirsiniz. Ayrıca sahil kenarlarındaki büfelerde, muhteşem Ayvalık tostunun tadına bakabilirsiniz.

Cunda Adası’nı ziyaret edin

Cunda adasının dar sokaklarında yürüyüşler yapabilir, hediyelik eşya dükkânlarından sevdikleriniz için küçük hediyeler alabilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, arnavut kaldırımlı Cunda sokaklarında dolaşırken güzel fotoğraflar çekmekten zevk alacaksınız. Ayrıca Cunda adasında deniz börülcesi ve papalina balığının tadına bakmalısınız.

Tekne turlarına katılın

İrili ufaklı birçok adadan oluşan Ayvalık’ı detaylı bir şekilde gezmek için mutlaka tekne turlarına çıkmalı, doğal güzellikleriyle ünlü bu beldeyi bir de bu şekilde keşfetmelisiniz.